TRANSFER NOVCA IZ SRBIJE U KANADU
Pitanje:
Poštovani gospodine Kostić, želeo bih da mi pomognete u vezi transfera novca sa mog nerezidentnog računa otvorenog u banci u Srbiji na moj račun u banci u Kanadi.
Naime, ja sam kanadski državljanin, koji sam od oca koji je bio dvojni državljanin (Srbije i Kanade), posle njegove smrti, nasledio i pokretnu i nepokretnu imovinu u Srbiji. Posle sprovedene ostavinske rasprave, ja i drugi naslednici, odlučili smo da prodamo jedan deo nasleđene imovine. Za potrebe prodaje, otvorio sam nerezidentni račun u banci u Srbiji. Ubrzo smo našli kupca i prodali kuću. Nakon zaključenog Ugovora o kupoprodaji, kupac je uplatio cenu na moj račun u banci u Srbiji. Međutim, nakon isplate kuporodajne cene, banka u Srbiji ne može da izvrši transfer tog novca na moj račun u Kanadi, dok banci ne prezentujem potvrdu iz Poreske uprave da ne dugujem porez u Republici Srbiji.
Da li biste mi objasnili proceduru dobijanja ove Potvrde iz Poreske uprave? Da li je ova procedura komplikovana i dugotrajna? Da li umesto mene to možete uraditi Vi?
Srdačan pozdrav.
Thomas Marković, Montreal, Canada
Odgovor:
Poštovani gospodine Markoviću,
Problematika transfera novca kao i postupka pred organima lokalne poreske administracije i drugih nadležnih institucija, uređena je brojnim zakonima i podzakonskim aktima, kao npr. Zakonom o porezu na imovinu, Zakonom o deviznom poslovanju, Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji, itd.
Što se tiče najpre pribavljanja Potvrde da u Republici Srbiji ne dugujete porez, moram Vam naglasiti da ovaj postupak nije jednostavan nit kratkotrajan, jer za dobijanje ove Potvrde, prethodno morate nabaviti još 3 različite Potvrde (ili Rešenja), i to:
- Najpre morate otići u Lokalnu poresku administraciju – Sekretarijat za javne prihode na teritoriji one opštine na kojoj se nalazi prodata nepokretnost.
U nadležnosti ovog Sekretarijata je da donosi Rešenja kojim se utvrđuje godišnji Porez na imovinu lica koji u vlasništvu imaju nepokretnost na toj opštini. S obzirom da ste Vi nasledili nepokretnost od svog oca, naslednici po dobijanju pravnosnažnog Rešenja o nasleđivanju, odlaze u Sekretarijat (sa potrebnom dokumentacijom) radi promene obveznika poreza na imovinu. Tada se utvrđuje da li raniji obveznik (u ovom slučaju Vaš otac) ima dugovanja za porez na imovinu. Ukoliko se utvrdi da ima dugovanja, najpre se ista moraju izmiriti. Potom je neophodno da Sekretarijat stornira ranije Rešenje o utvrđivanju poreza na imovinu (jer ono glasi na ranijeg obveznika) i da automatski donese novi Rešenje (koje će sad glasiti na novog obveznika, tj u ovom slučaju na Vas). Kada se ta procedura završi, onda se podnosi Zahtev za izdavanje Uverenja da se Vi ne dužite za porez na imovinu na toj Opštini.
Upravo je ovo Uverenje ključno za dalji tok postupka.
Naravno, moram naglasiti da se u Srbiji za sve Potvrde i/ili Uverenja plaća zakonom propisana taksa.
Dobiti ovo Uverenje je zapravo i najduži proces jer veliki broj građana najčešće nakon završene ostavinske rasprave ne završava ovaj postupak pred Sekretarijatom, već tek godinama kasnije (kada im zatreba takvo Uverenje za različite stvari) prolaze kroj ovaj postupak, i tada se duže i čeka na predmetno Uverenje.
- Pored gore pomenutog Sekretarijata za javne prihode, sledeća institucija kojoj se morate obratiti jeste Poreska uprava, i to filijala one opštine na kojoj se nalazi nepokretnost.
U poreskoj upravi morate obaviti 2 stvari:
- Prvo, podneti poresku prijavu za utvrđivanje poreza na prenos apsolutnih prava
- Drugo, podneti poresku prijavu za utvrđivanje poreza na kapitalnu dobit
Uz obe navedene poreske prijave podnosi se i neophodna dokumentacija (Rešenje o nasleđivanju, Ugovor o kupoprodaji, lični dokument podnosioca prijave, itd). Taksa se ne plaća.
Posle podnetih poreskih prijava čekate da poreska uprava donese odgovarajuća Rešenja.
- Što se tiče poreza na prenos apsolutih prava, ukoliko se utvrdi da dugujete Porez na prenos apsolutih prava (ako ga shodno Ugovoru o kupoprodaji ne plaća kupac), onda poreska uprava donosi Rešenje o utvrđivanju poreza na prenos apsolutnih prava i istim Rešenjem određuje iznos poreza. Kada isti porez platite, podnosite Zahtev poreskoj upravi da Vam izda Potvrdu da je plaćen porez. Takva Potvrda će kasnije biti neophodna za dalji postupak. Za izdavanje te Potvrde plaća se propisana taksa.
S druge strane, ukoliko poreska uprava utvrdi da niste obveznik poreza na prenos apsolutnih prava (ako ga shodno Ugovoru o kupoprodaji plaća kupac), onda poreska uprava donosi Rešenje o obustavi postupka i to Rešenje će zapravo zameniti potvrdu (ona se u ovom slučaju ni ne izdaje).
- S druge strane, što se tiče poreza na kapitalnu dobit, Vi niste obveznik ovog poreza jer ste nepokretnost koju ste prodali, prethodno stekli nasleđem.
Međutim, to ne znači da ne morate za ovaj postupak (postupak transfera novca) podneti poresku prijavu.
Svakako morate podneti poresku prijavu za utvrđivanje poreza na kapitalnu dobit, a ono što je sigurno jeste da će poreska uprava doneti Rešenje o obustavi postupka i to Rešenje će zapravo zameniti potvrdu (ona se u ovom slučaju ni ne izdaje).
- Treća faza ovog, kao što možete videti ne tako jednostavnog postupka, nastupa kada pribavite sve ove 3 prethodno navedene Potvrde/Uverenja (ili Rešenja).
Ova faza je poslednja faza ovog predpostupka koji će Vam omogućiti odlazak u banku u davanje naloga da se izvrši transfer novca.
Naime, kada se završi dobijanje svih ovih Potrvrda (ukupno 3), odlazite najpre u banku, da Vam banka izda Izvod sa Vašeg računa kao i Potvrdu o vašem računu u banci.
Zajedno sa tim Potvrdama iz banke kao i sa Ugovorom o otvaranju računa u banci, i zajedno sa svim onim prethodnim Potvrdama iz poreskog postupka, opet odlazite u Poresku upravu ali ovog puta samo u filijalu Centar.
Popunjavate Zahtev i prilažete sve ove Potvrde i druga navedena dokumenta. Zašto? Zato što će onda poreska uprava izdati tu najvažniju Potvrdu – Potvrdu da se ne dužite niti za jedan porez u Republici Srbiji. I to je ta ključna Potvrda.
Nakon toga sve ide lako. Odlazite u Vašu banku, predajete ovu Potvrdu, i dajete nalog za transfer novca na Vaš bankovni račun u Kanadi.
- I ostalo mi je da Vam odgovorim i na pitanje punomoćnika, odnosno nekoga ko bi u vaše ime mogao da završi sve ove postupke.
Da, apsolutno može advokat to učiniti u Vaše ime, cak je i preporuka da to obavi advokat, zbog kompleksnosti procedure.
Potrebno je da advokat sastavi nacrt Punomoćja (to je punomoćje koje se detaljno sastavlja sa svim preciznim informacijama, podacima, radnjama na koje je punomoćnik ovlašćen, itd), koje se shodno propisima overava na odgovarajuci nacin, sa ukljucenim Apostilom. Takvo punomoćje se naziva Specijalno punomoćje.
Nasa advokatska kancelarija Vam stoji na usluzi !
Srdačan pozdrav.
Advokat Zoran M. Kostić
Kondina 24
Beograd
Tel. +381-64-216-8789